İş güvenliği malzemesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yayınlayan isa SAĞDIÇ 30/04/2019 0 Mesajlar

İş güvenliği malzemesi alırken nelere dikkat edilmelidir?
Her sektörün ya da firmanın yaptığı işe ve çalışma ortamına göre farklı risk faktörleri bulunmaktadır. Hızla ilerleyen teknoloji ve sanayileşme ile birlikte işyerlerinde çalışanların güvenliğinde bazı açıklar ortaya çıkmıştır. Bu açıkların fark edilerek can kaybı ve yaralanmaların önüne geçmek amacıyla işyerlerini güvenli hale getirmek büyük önem kazanmıştır. Bu riskleri azaltmak için belirli yasalar ve yönetmelikler çıkarılmıştır. Bu yasalar çerçevesinde iş güvenliği alanında kullanılan ürünlerin belirli testlerden geçmesi ve sertifikalarının bulunması zorunluluğu getirilmiştir. Çalışanların iş kazalarına uğramalarını önlemek amacıyla alınan bu tedbirlerin bütününe iş güvenliği denir.

Her işe uygun iş güvenliği malzemeleri seçilmelidir

İş güvenliği malzemelerinin temel amacı işyerlerinde çalışanların yaşadığı kazaların önüne geçmek ve güvenliği ön planda tutmaktır. İşe uygun ekipman seçiminde o malzemeye ne kadar ihtiyacınız olduğuna bakmanız ve o malzemenin sizin işinizin koşullarını karşılayıp karşılamadığını da belirlemeniz gerekir. İş güveliği malzemelerini seçerken aldığınız ürünün CE sertifikası olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bu sertifika aldığınız ürünün Avrupa ürün normlarına uygunluğunu gösterir.

Kişisel koruyucu ekipman nedir, nerelerde kullanılır ve özellikleri nelerdir?
Hem çalışanların güvenliği hem de çevrenin güvenliği düşünülmeden üretilen çok sayıda iş güvenliği malzemesi vardır. Bu ekipmanlar kullanım sırasında çalışanı rahatsız eder. Bu rahatsızlıkla beraber çalışan bu ürünleri kullanmayı bırakabilir bu da iş kazasına sebep olabilir. Bu yüzden kişisel koruyucu ekipmanların kalitesi de önemlidir. Kişisel koruyucu ekipmanların amacı kendi sağlık ve güvenliğimizin yanında çevremizin güvenliğini de sağlamaktır. Kişisel emniyeti ise şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

Göz koruması
Baş koruması
Solunum sistemi korunması
İşitme duyusunun korunması
Giyinme
Eldivenler
Ayakkabılar
Kişisel aksesuarlar
Hijyen
Göz koruması
İşyerlerinde çalışanların gözlerini tozdan, metal çapaklardan, kaynak kıvılcımlarından, buhardan ve benzeri durumlardan koruması gerekir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkabilecek iş kazalarını önlemek amacıyla koruyucu gözlükler kullanılmalıdır. Emniyet gözlüklerinin dayanıklı ve sağlam olmasının yanı sıra yan korumaları da bulunmalıdır. Yaptığınız işe göre koruma gözlüğü seçimine dikkat edilmelidir. Örnek verecek olursak bileme işi yapıyorsanız küçük metal parçalara karşı bir gözlük seçmelisiniz. Ya da kaynak işi yapıyorsanız kaynak gözlüğü ya da yüzü tamamen koruyan kaynak yüz siperliği kullanmalısınız.

Gözü koruyacak ekipmanlar

İş güvenlikli gözlükler
Esnek iş güvenliği gözlüğü
Buğulanmaz iş güvenliği gözlüğü
Çapak gözlüğü
Ergonomik iş güvenliği gözlüğü
Kendi gözlüğümüzle kullanabileceğimiz iş güvenlik gözlüğü
Kaynak maskesi/ gözlüğü
Göz duşu
Baş koruması
Çalışma ortamlarında baş koruması önemli bir yer tutar. Baş koruması için baretler kullanılır. Baretler başı yukarıdan düşen cisimlere karşı koruma, başı vurma ya da düşme sonucu yaralanma olaylarına karşı korumayı amaçlar. Üretilen baretlerin ön kısmı biraz daha uzun şekilde üretilmiştir. Bu şekil ile yağmurlu ortamda çalışırken su akışının sağlanarak rahat bir çalışma ortamı amaçlanmıştır. Baret kullanımı inşaat, lojistik, demir-çelik sanayi, gemi inşaatı gibi birçok farklı sektörde kullanılır. Ayrıca baretlere başka malzemelerle entegre çalışması da amaçlanmıştır. Kulakları gürültüden korumak amacıyla barete monte edilebilen ya da direk baretle beraber olan kulaklıklı modeller mevcuttur. Ayrıca başka iş kolları için de baretlere lamba takılabilir bu şekilde kullanılabilir.

Solunum sistemi koruması
Çalıştığınız ortamda duman, toz, zararlı buhar yayan kimyasallar ve benzeri durumlar var ise bu durumlara karşı koruma sağlayan maskeler kullanılmalıdır. Maskeler, daha rahat ve güvenli bir şekilde solunum yapmanızı sağlarlar. Maske seçiminde en önemli kriter ise doğru filtre seçimidir. Toza karşı kullanım sağladığınız maske gaza karşı, gaza karşı kullanım sağladığınız maske de toza karşı koruma yapmayacaktır.

Maske çeşitleri

Toz maskesi
Karbon filtreli maske
Yarım yüz gaz maskesi
Tam yüz gaz maskesi
İşitme duyusunun korunması
Çalıştığınız ortamlarda uzun süreli gürültüyü maruz kalan kulaklarınız ciddi şekilde zarar görebilir. Kulak sağlığınızı korumak için bazı önlemler alabilirsiniz. İlk yöntem kulak tıpası kullanılmaktadır.

İşitme duyusu koruyucuları

Kulaklık
Barete takılabilen kulaklık
Kulak tıkacı
Giyinme
Çalıştığınız ortamda giydiğiniz kıyafetler dayanıklı, kullanışlı ve rahat olmalıdır. Giydiğiniz kıyafet ne bol olmalı ne de dar olmalıdır. Kıyafetinizin bol olması durumunda hareketli makinelere sıkışabilir. Dar olması durumunda ise rahat hareket etmenizi engeller ve işinizi yapamazsınız. Kıyafetinizin uzun olması sizin için daha iyidir. Çünkü uzuvlarınız farkında olmadan sıcak ya da keskin nesnelere değebilir. Uzun kıyafet seçimi ile bu riski azaltırsınız.

Eldivenler
Ellerinizi keskin nesnelerden, zararlı maddelerden, yüksek sıcaklıktan ve benzeri tehlikelerden korumak için eldiven iş güvenliğinde önemlidir. Eldivenin de tam sizin el ölçünüze göre olması gerekmektedir. Ayrıca bazı durumlarda eldiven kullanmadığına da belirtmek gerekir. Yani yapılan işe uygun olacak şekilde deri, pamuk ya da lastik eldivenler kullanabilirsiniz.

Eldiven çeşitleri

Dikişli eldivenler
Örgülü eldivenler
Kimyasal dayanımlı eldivenler
Kaynakçı eldivenleri
Bileklik
Ayakkabılar
İşyerinde ayağınızı korumak ve iş kazalarının önüne geçmek için çelik burunlu ve kaymaz tabanlı ayakkabılar kullanmak gerekir. Böylece işyerlerinde çok sık rastlanan ayağa bir malzemenin düşmesi ya da ayağınızı bir yere çarptığınızda olabilecek yaralanmaların önüne geçmiş olursunuz. İşyerlerinde giyilecek iş ayakkabıları her işe göre çeşitlilik göstermektedir.

Ayakkabı çeşitleri

Klasik iş ayakkabısı
Diğer iş ayakkabıları
Çizme
Boy çizmesi
Lastik çizme
Boy çizmesi
Kişisel aksesuarlar
Çalıştığınız esnada üzerindeki bol kıyafetler, kolyeler ya da kravat gibi malzemeler çalışan makinelere sıkışabilir. Bu da iş kazasının yaşanmasına sebep olur. Ayrıca üzerinizde bulunan metal aksesuarlar da ısıyı iletebilir ve derinizi yakabilir. Çalışmaya başlamadan önce yüzük, bileklik, kolye, kol saati gibi aksesuarları çıkarmanız iş güvenliği açısından önemlidir.

Hijyen
İşyerinizde kişisel temizliği üst düzeyde tutmak çalışma ortamınızda bulunan tehlikeli malzemelere maruz kalmanızı en aza indirir. Yemek yemeden önce ellerinizi yıkamak, çalıştıktan sonra duş almak, iş yerinde çıkarken iş elbiselerinizi çıkarmak ve benzeri yöntemleri örnek verebiliriz.

İş güvenliği malzemelerinde uygun fiyatlı ve kaliteli ürünlere Avansas.com güvencesi ile sahip olabilirsiniz. İş güvenliği ürünlerimizin yer aldığı kategoriden ihtiyacınız olan ürünleri inceleyebilir ve siparişlerinizi oluşturabilirsiniz.

Yorum Yaz